Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono w kościele pijarskim w Łowiczu

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono w kościele pijarskim w Łowiczu

Ojciec Marek Barczewski, rektor kościoła i kolegium pijarskiego w Łowiczu w niedzielę (25 października) poświęcił relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984). Do kościoła pijarskiego uroczyście wprowadzono relikwiarz z krwią patrona NSZZ „Solidarność”. Znalazło się na nim logo związku, któremu w Łowiczu przewodzi Teresa Kowalska-Suchecka.

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono w kościele pijarskim w Łowiczu.

- Niech wstawiennictwo błogosławionego księdza Jerzego przynosi obfite łaski ojcom pijarom, posługującym w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, wiernym nawiedzającym tę świątynię, w tym, rodzicom, dzieciom, chorym i ubogim – napisał w specjalnym liście ks. Andrzej Kakareko, kustosz relikwii ks. Jerzego w archidiecezji białostockiej.

Udało się je pozyskać staraniem rady łowickiego oddziału NSZZ „Solidarność”. Na niedzielę uroczystość wprowadzenia relikwii do pijarskiego kościoła zaproszono m. in. Agnieszkę Popiełuszko, bratanicę kapłana bestialsko zamordowanego przez PRL-owską bezpiekę w 1984 roku oraz jego siostrzenicę Grażynę Siemion. Brał nie udział także ks. Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel błogosławionego i męczennika Kościoła katolickiego.

W kościele pijarskim modlono się w intencji Ojczyzny, „Solidarności” oraz rychłej kanonizacji księdza Jerzego Popiełuszki. W świątyni przy ul. Zduńskiej zaprezentowano także wystawę przybliżającą tragiczny los kapłana walczącego o wolność człowieka w czasach PRL.

Pozyskane przez działaczy "Solidarności" relikwie księdza Jerzego to kolejna tego typu pamiątka po nim w pelikanim grodzie. Dwa lata temu podczas obchodów 37. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w bazylice mniejszej w Łowiczu złożony został fragment kości błogosławionego. On również spoczął w relikwiarzu z napisem "Solidarność".

https://lowicz.naszemiasto.pl/relikwie-bl-ks-jerzego-popieluszki-zlozono-w-kosciele/ar/c1-7964361