Ze względu na ograniczenia sanitarne, spowodowane obecną pandemią (która w Hiszpanii ma szczególnie ostry przebieg), w uroczystości mogła wziąć udział stosunkowo niewielka liczba osób – jedna trzecia ogólnej pojemności tej wielkiej świątyni i z zachowaniem odpowiednich odległości między nimi, w maseczkach i po odkażeniu rąk.
19-letni męczennik wojny domowej w Hiszpanii nowym błogosławionym
W sobotę 7 listopada w słynnej katedrze Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie miejscowy arcybiskup kard. Joan Josep Omella ogłosił błogosławionym 18-letniego Jana Roiga Diggle’a, zamordowanego z nienawiści do wiary w 1936 roku. Mszę beatyfikacyjną koncelebrowali m.in. arcybiskup-senior kard. Lluís Martínez Sistach i nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza. Obecni byli także krewni nowego błogosławionego, przedstawiciele władz państwowych i miejskich oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Joana Roiga, które ponad 30 lat temu rozpoczęło jego proces beatyfikacyjny.
Tej beatyfikacji poświęcił swój najnowszy cotygodniowy list (z 1 listopada) kard. Omella. Przedstawił w nim pokrótce życiorys sługi Bożego, rozstrzelanego tylko dlatego, że był chrześcijaninem, żyjącym „sercem i czynami w głębokiej przyjaźni z Jezusem, którą rozsiewał wśród wszystkich, którzy go otaczali“.
Udział w wydarzeniu :
Różaniec Do Granic Nieba trwa 8 dni, całą oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych.
Do wydarzenia można dołączyć dowolnego dnia, choć zachęcamy, by aktywnie uczestniczyć przez całą oktawę.
W zależności od sytuacji modlitwę przeżywamy w parafii lub innych dostępnych miejscach, w domu, pod przydrożnym krzyżem.
Godzina dowolna, zachęcamy jednak do wybrania czasu powiązanego z rytmem duchowym dnia.
Może to być, któraś z tych godzin:
12:00 – Anioł Pański
15:00 – Godzina Miłosierdzia
21:00 – Apel Jasnogórski
Rok: 2020
Autor: Kard. Mauro Piacenza
DEKRET
W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.
Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:
a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
TV Trwam w szkołach pijarskich
W dniach 7 i 8 października 2020r. w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu telewizja Trwam zbierała informacje do programu „Ze szkolnej ławki”. Program od ponad 10 lat prezentuje szkoły katolickie w Polsce, a jego gospodarzem jest ks. dr Antoni Balcerzak, który jednocześnie pełni funkcję wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przez dwa dni poznawał on naszą placówkę.
Program zostanie wyemitowany w TV Trwam w dniu 27 października 2020r. o godz. 18.15. Jego prowadzący pokaże m. in. życie codzienne naszej szkoły, następnie formację dzieci, nauczycieli oraz rodziców, a także sposób, w jaki Pijarskie Szkoły zapewniają uczniom możliwość rozwoju pasji i zainteresowań.
W programie zostaną zaprezentowane lekcje w klasach, tzn. zajęcia z języka polskiego, języka angielskiego, chemii, fizyki, matematyki, religii, biologii, w-fu oraz zajęcia dodatkowe jak schola czy zajęcia teatralne.
Malwina Ciesielska IHL
Ojciec Marek Barczewski, rektor kościoła i kolegium pijarskiego w Łowiczu w niedzielę (25 października) poświęcił relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984). Do kościoła pijarskiego uroczyście wprowadzono relikwiarz z krwią patrona NSZZ „Solidarność”. Znalazło się na nim logo związku, któremu w Łowiczu przewodzi Teresa Kowalska-Suchecka.
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono w kościele pijarskim w Łowiczu.
- Niech wstawiennictwo błogosławionego księdza Jerzego przynosi obfite łaski ojcom pijarom, posługującym w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, wiernym nawiedzającym tę świątynię, w tym, rodzicom, dzieciom, chorym i ubogim – napisał w specjalnym liście ks. Andrzej Kakareko, kustosz relikwii ks. Jerzego w archidiecezji białostockiej.
Udało się je pozyskać staraniem rady łowickiego oddziału NSZZ „Solidarność”. Na niedzielę uroczystość wprowadzenia relikwii do pijarskiego kościoła zaproszono m. in. Agnieszkę Popiełuszko, bratanicę kapłana bestialsko zamordowanego przez PRL-owską bezpiekę w 1984 roku oraz jego siostrzenicę Grażynę Siemion. Brał nie udział także ks. Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel błogosławionego i męczennika Kościoła katolickiego.
Uroczyste wprowadzenie i poświęcenie relikwiarza z męczeńską krwią błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki odbyło się dziś (25 października) w kościele ojców pijarów w Łowiczu.
- Dziękuję, że przyjęliście w tej świątyni męczennika za wiarę. Przyjechał tu i zamieszkał w Łowiczu, by być z wami w trudnym czasie okrutnej pandemii. To historyczne wydarzenie dla tego miasta i kościoła. Prośmy wspólnie, aby zwyciężyło dobro – podkreślił w czasie kazania ks. Czesław Banaszkiewicz, świadek życia i świętości oraz przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodziny błogosławionego kapłana oraz reprezentanci Łowickiego Oddziału NSZZ „Solidarność”.
Dodajmy, że we wspomnianym kościele prezentowana jest część zbiorów z prywatnej kolekcji Kazimierza Wosieka, pt. „Błogosławiony Ksiądz Jerzy - Patron NSZZ „Solidarność”, na którą składają się m.in. zdjęcia, plakaty, wycinki z gazet i inne zgromadzone przez kolekcjonera pamiątki.
To nie ja wyznaczyłam granicę życia mojej córki [ROZMOWA]
– Przyspieszenie śmierci dziecka nie pomoże pogodzić się z jego odejściem. Trzeba dać choremu dziecku wszystko, co możliwe: zadbać, aby śmierć była dobra, a nie, żeby była szybciej – mówią Irena i Maciej Kaczyńscy, rodzice Janki, Rózi, Piotrusia i Anielki, która urodziła się z bezczaszkowiem i odeszła po siedmiu dniach.
Agnieszka Huf: Jakie emocje wzbudził w Was wyrok, który zapadł w czwartek?
Irena Kaczyńska: Szczęście, ulgę, że teraz rodzic nie będzie musiał walczyć o swoje chore dziecko, ale że zyskały one powszechną podmiotowość.
Czy spodziewaliście się takiego wyroku?
Irena: Modliliśmy się o to. Wokół samego momentu ogłoszenia wyroku było dużo różnych okoliczności – 22 października, czyli wspomnienie św. Jana
Msza św. w piątek 16 października o godz. 17.30
Zapraszamy Wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji dzieci utraconych, ich rodziców i rodzin. Niech ta wspólnotowa modlitwa uleczy rany serc wielu.
Po Mszy św. indywidualne błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.
W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.
Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu
Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie
Szczęść Boże
Serdecznie zapraszamy na wieczorne nabożeństwo w piątek, jutro 09.10 na godz. 18:30 w intencji dzieci (z naszej szkoły i nie tylko) i ich rodzin. Na zakończenie będzie indywidualne błogosławieństwo każdej rodziny Najświętszym Sakramentem.
W tym wyjątkowym czasie jeszcze przed sobotnimi obostrzeniami, chcemy prosić Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej o ochronę przed wszelkim złem naszych rodzin. W Bogu cała nasza nadzieja. Serdecznie zapraszamy
Pijarzy
P.S. Bardzo prosimy zabrać ze sobą maseczki
Kiedy rodzina się powiększa, warto pamiętać, o kim powinnyśmy myśleć wtedy najbardziej. Właśnie o to zapytała mnie moja wspaniała mama. Pamiętam to dokładnie – był to jeden z przełomowych momentów w moim życiu. Siedziałam w pokoju z moim pierwszym dzieckiem przy piersi, super zmęczona, obolała i generalnie lekko zrezygnowana. Taka „mama zombie”, cały dzień w dresiku, no make up i tłuste włosy, bo na tym etapie jeszcze nie umiałam znaleźć czasu na ich umycie.
Wierzę, że nie każda z was miała taki etap, ale jeśli w swoim debiucie macierzyńskim właśnie tak się czułyście i to powstrzymuje was przed tym, by mieć kolejne dzieci, to popatrzcie na mnie. Ja się odważyłam i urodziłam ich siedmioro. Za każdym kolejnym razem czułam się lepiej.